Loading...

Budget Hacks

Learn how to shop for healthy foods that fill you up and stretch your budget further.

How to Stretch Your Ingredients

Save money and reduce waste by reusing leftover ingredients creativity.

Click the plus sign to reveal tips.

Tap the plus sign to reveal tips.

Vegetables

Vegetables

Vegetables

Fruit

Fruit

Fruit

Stale Bread

Stale Bread

Stale Bread

Chicken

Chicken

Chicken

Eggs

Eggs

Eggs

Beans

Beans

Beans

How to Compare Prices

Use unit prices to find the best buy. Look for the unit price right on the shelf tag. It will be listed separately from the retail price (the price you pay).

15 oz Brand A Peanut Butter
img

The unit price is the price per unit (e.g., price per pound, price per ounce). The retail price is the price you pay for the item.

40 oz Brand B Peanut Butter
img

The larger jar of peanut butter costs more but it is a better buy because the unit price is lower.

img

Tip: If your store doesn’t list unit prices, you can figure it out yourself. All you need to do is divide the retail price by the number of units.

 
Unit Price =
Retail price Number of units
 

Let’s try it by comparing these carrots!

5 lbs Carrots
img

First convert pounds to ounces:

5 x 16 = 80 oz

Then find the unit price

 
$0.04 =
$3.49 80 oz
 

$0.04 per oz

img
10 oz Shredded Carrots
img

This product is already in ounces



Find the unit price

 
$0.20 =
$1.99 10 oz
 

$0.20 per oz

Find a common unit first

Sometimes the units of food you want to compare (e.g., pounds, ounces) are different. Look for a common unit first. TIP: Remember 1 lb = 16 oz.

Use unit prices to compare:

  • The same food, but different form

(whole carrots vs shredded carrots)

  • The same food, but in different size containers

(a gallon of milk vs half-gallon)

  • Foods in similar categories

(a pound of zucchini vs a pound of asparagus)

  • Different brands of the same food

(name brand cereal vs store brand)

Tips for Shopping Trips

Shop smarter. Follow these tips to save time and money on your next journey to the grocery store.

Drag each image into the cart to view tips.

Return to Tips Menu